Kinnisvara müügikuulutuste juures näeb sageli lauset „maakleritel palun mitte tülitada“. Sellega annab müüja märku, et ta saab oma kinnisvara müügiga ise hakkama ja ei soovi kellegi abi. Omal jõul müümise peamine eelis on muidugi see, et siis ei pea maaklerile selle töö eest maksma. On siis kinnisvara müümisel maaklerit vaja?
Ei ole! Kui oled nutikas ja hakkaja, sul on aega ja huvi kogu müügiprotsessiga tegeleda, siis proovi ise müüa. Siin on selleks mõned näpunäited.
Anna müügisoovist teada naabritele ja tuttavatele
Võibolla leiad nende seast kohe huvilise, lepite hinnas kokku ja ei peagi rohkem vaeva nägema. Kui nii lihtsalt siiski ei läinud, tuleb rohkem aega kulutada.
Tee oma kodust pildid
Kvaliteetsed ja läbi mõeldud fotod on väga olulised. Head pildid tekitavad huvi ja loovad esmamulje ning annavad ülevaate sellest, mida sa müüd.
Mõtle välja hind
Selleks sirvi kinnisvaraportaale ja vaata, mis hinnaga sarnaseid objekte samas piirkonnas müüakse. Mõtle, kas sinu kodul on võrreldes nendega mingeid plusse või miinuseid.
Koosta kuulutus
Vaata kinnisvaraportaalides või müügigruppides teiste pealt, kuidas kuulutust sõnastada ja mis info on oluline. Võid teha ka oma originaalse silmatorkava kuulutuse.
Levita infot
Levita kuulutust sotsiaalmeedias jm, räägi uuesti sõprade ja tuttavatega ja palu ka neil kuulutust jagada. Facebookis on ka palju kinnisvara ostu-müügi gruppe. Mitmes neist isegi rõhutatakse, et maaklerid pole oodatud.
Pane kuulutus kinnisvaraportaali
Kui sa pole ikka veel ostjat leidnud või tahad kõik võimalused korraga ära kasutada, siis pane kuulutus vähemalt ühte kinnisvaraportaali. See vajab natuke nuputamist ja aega, aga pole ka väga keeruline ega kallis.
Kui oled leidnud ostja, siis minge notari juurde, kes tõendab lepingu, kinnitab tehingu ja vahendab raha liikumist.
Ja ongi kõik! Kui sul veab, siis leiadki ostja ja kõik läheb ludinal. Paljud saavad sellega hakkama ilma maakleri abita. Olen ka ise sama moodi oma kodu müünud ja kõik õnnestus.
Aga mis saab siis, kui sul ei vea, kõik see võtab ootamatult palju aega ja polegi nii lihtne? Mõtle enne hoolikalt läbi, kas oled ikka kõigeks valmis või on parem see töö siiski professionaalile usaldada. Tavalist korterit või uuemat linnamaja võib olla üsna lihtne müüa. Vaid müügiaeg võib pikaks ja tüütuks venida, kui kohe ostjat ei leia. Renoveerimata kodu, maja maal või muu keerulisem objekt võib kaasa tuua juba rohkem väljakutseid ja võimalikke karisid.
Kinnisvara ostjad on üha teadlikumad ja nõudlikumad. Seda eriti praegu, kus ostja on kuningas ja saab rahulikult ringi vaadata, tingida ja oma ostu kaaluda. Mõni räägib juriidilises keeles ja küsib küsimusi lubade, liitumiste, omandiõiguste, servituutide ja muu kohta, millest kohe arugi ei saa. Mõni keskendub peaasjalikult sinu kodus leiduvatele vigadele. Mõne huvilisega lihtsalt ei klapi. Kõige halvemal juhul nõuab ostja pärast tehingut sinult varjatud vigade parandamist ja ulatuslikumat remonti või osa raha tagasi. Või selgub alles pangas, et ostja ei saagi sinu kodu tagatisega laenu, sest ammune ümberehitus, õhksoojuspump vm pole seadustatud ja tuleb hakata pabereid korda ajama.
Kui leiad, et selline müügi- ja projektijuhtimise töö pole siiski sulle, sul pole aega või ei taha seikluseid ja sekeldusi, siis ongi ainuõige lahendus kaasata maakler. Sa võid seda teha kohe või ka hiljem, näiteks siis, kui pole tuttavate ja sotsiaalmeedia abil õnnestunud ostjat leida või oled juba jõudnud kuulutuse ka kinnisvaraportaali lisada, aga huvilisi ikka ei ole. Jah, maakler küsib oma töö eest tasu, mis enamasti on mõni protsent müügihinnast. Selle eest aga võid rahulikult magada ja olla kindel, et ta tegeleb kõigega professionaalselt ja saad oma kodu eest õiglase hinna.
Mida maakler teeb ja mida müügiprotsessi juures veel tähele panna, seda saad lugeda meie varasemast postitusest "Millest alustada kinnisvara müüki".
Aastaaegade vaheldumine meie kliimavöötmes on küll tore, kuid toob igal sügisel ilmade jahenemisega kaasa samad küsimused – kuidas hoida kodu soojas ning teha seda võimalikult mugavalt ja ka säästlikult? Nüüd ongi just õige aeg, et vaadata üle olemasolevad küttesüsteemid ja tuleviku vaates ehk mõelda, kas tasuks midagi välja vahetada või siis lisanduvalt kasutusele võtta.
Üldpind, kogupind, suletud brutopind, suletud netopind, eluruumi pind, köetav pind... Mida need terminid tähendavad ja milline neist on see kõige olulisem? Kas üldpind on tingimata see, mille järgi valikuid filtreerida ja piirata?
Inimeste vajadus oma kodu järele ei ole ju tegelikult kuhugi kadunud ja Euribor on varasemaltki kasvuspurte harrastanud… ja siis taas langenud. Tõesti, laenude kallidus tõmbab nõudlust praegu omajagu koomale, kuid sellele vaatamata leidub turul ka ostusoovi ja -võimalusega ringi uudistajaid. Seega täna võidab (ehk müüb) see, kes toimib arukalt ja teeb müügi hoogustamiseks omalt poolt kõik võimaliku.
Me pakume kodutunnet. See saab tekkida hetkel, kui päriselt oma koju sisse astud. Äratundmine ja rõõm, mis paistab koduostja silmades, kui ta on leidnud oma õige pesa – see on meie edasiviiv jõud.