Mitmed minu tuttavad on tunnistanud kahetsust, et kinnisvarasse varem ei investeerinud. Varasema all peetakse enamasti silmas umbes viie kuni seitsme aasta tagust aega. Jah, hinnad on oluliselt kerkinud. Õnneks on kasvanud ka keskmised palgad. Kahjuks nüüd ka inflatsioon ja nii elektri- kui ka soojusenergia.
Kinnisvaraturgudel on tajuda teatud jahtumist. See ei tähenda automaatselt hinnalangust. Pigem seda, et tehinguid tehakse vähem, sest justkui oodatakse midagi. Näiteks krahhi, et siis muu hulgas odavalt kinnisvara soetada. Ennustamine, kas krahh tuleb või mitte, kuulub täna veel esoteerika valdkonda.
Küll aga on finantsasutused laenude andmisel muutunud oluliselt ettevaatlikumaks ja nii on mitmed inimesed, kes veel septembris saanuks kodu ostu laenuga finantseerida, saanud nüüd pangalt eitava vastuse. Tõenäosus, et keeldumiste hulk kasvab, on üpris suur. Paraku on kriiside ja nendega seotud hinnatõusude tagajärjel üksjagu ka neid, kes on sunnitud just laenuga finantseeritud kodu üürikodu vastu vahetama. See tähendab aga, et nõudlus korraliku üürikinnisvara järele liigub kasvavas trendis. Mõelgem sellele.
Ja veel – kuulsin hiljuti ühelt tuttavalt, kuidas ta, suuremat kodu otsides, oli valinud välja kaks sobivat pakkumist ja need osteti tema “nina alt” ära. Väärt kinnisvaral on alati turgu. Ja vähemväärtuslikku saab väärindada. Mõelgem ka sellele.
Järgnevalt toon välja 9 minu jaoks olulist ja mõjuvat põhjust, miks on mistahes ajahetkel hea kinnisvara (osta ja) omada:
Inimeste vajadus oma kodu järele ei ole ju tegelikult kuhugi kadunud ja Euribor on varasemaltki kasvuspurte harrastanud… ja siis taas langenud. Tõesti, laenude kallidus tõmbab nõudlust praegu omajagu koomale, kuid sellele vaatamata leidub turul ka ostusoovi ja -võimalusega ringi uudistajaid. Seega täna võidab (ehk müüb) see, kes toimib arukalt ja teeb müügi hoogustamiseks omalt poolt kõik võimaliku.
Kinnisvara müügikuulutuste juures näeb sageli lauset „maakleritel palun mitte tülitada“. Sellega annab müüja märku, et ta saab oma kinnisvara müügiga ise hakkama ja ei soovi kellegi abi. Omal jõul müümise peamine eelis on muidugi see, et siis ei pea maaklerile selle töö eest maksma. On siis kinnisvara müümisel maaklerit vaja?
Mõnikord võib juhtuda, et pealtnäha tip-top korter või maja ei ole päris sellises korras nagu algselt näis ja esinevad puudused, mida esmapilgul kuidagi tuvastada ei ole võimalik. Seda nii järelturu kui ka uusarenduste korral. Need ongi varjatud puudused.
Loe, kuidas müüja ja ostja varjatud puuduste ilmnemisel käituma peaksid.
Me pakume kodutunnet. See saab tekkida hetkel, kui päriselt oma koju sisse astud. Äratundmine ja rõõm, mis paistab koduostja silmades, kui ta on leidnud oma õige pesa – see on meie edasiviiv jõud.