Enne, kui otsustad oma kinnisvara avalikult müüki panna, mõtle hoolega, kas saad veel midagi teha, et selle väärtust tõsta? Seda tasub tegelikult teha isegi siis, kui sul konkreetset müügiplaani veel ei ole. Igal juhul on hea teada nippe, mis aitavad sul natuke hinda kergitada.
Kui sul aga tekib kindel soov või vajadus kinnisvara müüa, siis peab iga tõsiseltvõetav pakkuja vastama ühele küsimusele: miks peaks ostja just minu korteri, maja vm objekti vastu huvi tundma?
Enamgi veel – miks ta peaks seda endale tahtma? Kindlasti tuleks läbi mõelda ka oma kinnisvara plussid ja miinused, et vajadusel puudused kõrvaldada või siis hoopis teise vaatenurga alt plussiks keerata. Need küsimused aitavad olukorrale kriitilisema pilgu heita ja sellest lähtuvalt ka esimesed sammud astuda.
Näiteks, täiesti lihtne ja loogiline mõte – kui huviline tunneb ennast sinu kodus mugavalt ja keskkond on mõnus, siis on ka suurem tõenäosus, et ta kaupleb vähem ja sa saad oma soovitud summa. Kuidas siis teha nii, et ostjal oleks hea olla ja tema mõtted liiguksid tehingu suunas?
Sageli unustatakse selline väike, samas nii oluline ja lihtne asi kinnisvara hindamise eel, nagu seda on koristamine. Puhtus ja pisikesed detailid loovad hubasema ja meeldivama interjööri. Lisaks, kui hoiad oma kinnisvara korras, võid hiljem säästa lausa tuhandeid eurosid.
Kindlasti vaata kriitilisema pilguga üle vannitoa puhtus ja seisukord. Puhasta valamud, segistid, vann, dušikabiinid, seinad, vuugi- ja silikoonvahed. Vaheta välja katkised keraamilised plaadid ja küüri piinlikult puhtaks WC-pott. Kogu üldine puhtus annab ka meeldivama lõhna.
Kui sinu kodul on miskipärast ebameeldiv lõhn (mida sa võib-olla ise enam ei tunne), siis katsu põhjusele jälile jõuda ja see likvideerida. Võid lisaks kasutada ka ruumilõhnastajaid, kuid vaata, et need liiga tugevad või erilised ei oleks. Uuringute järgi näiteks ärgitab tsitruste lõhn oste sooritama (siinkohal ei peeta silmas sidrunilõhnalist WC-õhuvärskendajat) ja küpsetiste lõhn loob kodutunde.
Kindlasti ära unusta ka maja või korteri ümbrust – selle alla käib ka muru niitmine, aia ja ümbruse hooldamine ja koristamine.
Kui seinad ja pinnad on määrdunud, kaalu nende ülevärvimist – väike kulu, aga jätab siiski palju värskema mulje.
Vii ära kulunud või katkised asjad. Korista kõik ruumid ja hoolitse selle eest, et hindaja ja ostja kenasti ligi pääseksid.
Nipp: kui sul endal napib koristamiseks soovi/aega, tasub kindlasti pöörduda mõne koristusettevõtte või kodukoristaja poole (võime sulle kontakte jagada).
Aknad ja suured pinnad – need torkavad eriti silma. Vaata need üle päikselise ilmaga, siis leiad üles iga pleki ja laigu.
Kaalu päris uute akende paigaldust – see annab kodule kindlasti lisaväärtust! Kui akende vahetus ei ole plaanis või taskukohane, siis tasub kindlasti raamid puhastada või puitakende puhul vana kooruv värv eemaldada ja ilusti üle värvida.
Pleekinud seinavärv või väsinud tapeet tuleks igal juhul värskendada – nii võid oma kinnisvara väärtust isegi kuni 5% kasvatada.
Kõik inimesed ei pruugi olla loomasõbrad – lihtsalt lepi ja arvesta sellega :)
Kindlasti kõrvalda lemmiku tekitatud kahjustused nii toas kui õues! Näiteks, kui sul on kass ja kassil on liivakast, siis vaheta sealne liiv kindlasti. Kui sa ise ei pruugi lõhna enam tunda, siis ostja jaoks võib see väga häiriv olla.
Vaheta õhufiltrid ja tolmuimeja tolmukott (muidu satuvad lemmiku karvad uuesti õhku) ning vajadusel kasuta jällegi ruumilõhnastajaid ning kindlasti käi üle ärakraabitud kohad.
Õues külva vajadusel muruseemet “paljastele” ära-aeletud või üleskaevatud kohtadele ja loomulikult lükka augud kinni. Sa ei taha ju, et potentsiaalne ostja oma jala välja väänaks.
Võimaluse korral pane aga lemmikloomaga seonduvad asjad lihtsalt silma alt ära (joogi-sööginõud, mänguasjad jms).
Ja loomulikult arvestada, et ostja võib ka loomi karta. Kui saad, siis uuri selle kohta eelnevalt (näitad sellega hoolivust) ja saada lemmik võimalusel näitamiste ajaks komandeeringusse 😊
Ruumide ja asjade seisukorrale lisaks on oluline kontrollida, kas ehitis on seadusega kooskõlas ja kasutusluba olemas.
Kasutusloa puudumisel on vara väärtus madalam, kuna ostja jaoks tähendab see lisakulutusi, aja- ja närvikulu.
Eriti oluline on kasutusloa olemasolu just siis, kui ostu soovitakse finantseerida panga abiga. On küll võimalik müüa kasutus-ja ehitusloata eluase, kuid pangale see tagatiseks ei sobi. Mõnikord sobib ostjale ka lepingupunkt, et müüja organiseerib kasutusloa selle-ja-selle perioodi jooksul. Igal juhul aga on oluliselt lihtsam müüa, kui dokumendid on korras.
Visuaalsed efektid ehk kvaliteetsed pildid – head fotod on müügikuulutuse juures kõige olulisemad! See on hetk, kui kinnisvarakuulutusi lehitsev inimene otsustab, kas sinu pakutav võiks tema ootustele vastata.
Telli pildid fotograafilt, kellel on hea portfoolio ennekõike kinnisvaravaldkonnas ette näidata.
Hästi oluline on kuulutuse esipilt – see peab tähelepanu tõmbama, et tuhandete teiste kuulutuste seal silma jääda!
Kui nüüd müügikuulutusel pikemalt peatuda, siis:
Kirjuta väga hea tekst! Vajadusel pea nõu sõbra või tuttavaga, “katseta” valmisteksti ja uuri, kas kõik on arusaadav või veel parem, ostuhuvi tekitav.
Mida rohkem infot sa kuulutuses avaldad, seda parema ja kiirema ülevaate potentsiaalne ostja saab.
Kindlasti too välja ka juba tehtud parendustööd ja ülalpidamiskulud, sest selle kohta küsib ostja niikuinii.
Ja lõpetuseks soovitan soojalt kasutada maaklerteenust 😊
Esmapilgul võib tunduda, et hmm.. kuidas see minu kinnisvara väärtust küll tõstma peaks!?
Maakleri abiga võid sa juba enne müümist selliste puudusteni jõuda, mida sa ise ehk märganud ei oleks, kuid mis tähendanuks sulle soovitust madalamat müügihinda (pidevad hinnatingimised huviliste poolt, kes lausa otsivad selleks puudusi).
Kui oled maakleri abil või esimeste huviliste tagasiside põhjal saanud teada puuduste kohta, saad ise asuda nende kõrvaldamisega tegelema, samal ajal kui maakler saab sinu kinnisvara müümisega tööd edasi teha 😊
Kinnisvara müümisel tuleb aeg-ajalt ette, et ostja soovib maksta selle eest järelmaksuga. Paide notar Eve Põtter selgitab Notaritekoja Facebooki lehel avaldatud artiklis, milliseid reegleid tuleb järgida, et kõik laabuks tõrgeteta ja nii ostja kui ka müüja õigused oleksid kaitstud. Niisiis, kuidas toimida, kui teemaks on kinnisvara ost järelmaksuga?
Kodu ostmine või müümine on võrdlemisi keerukas protsess ja tihtipeale ka üks elu olulisemaid otsuseid – nii emotsionaalses kui ka rahalises mõttes. Kui soovid selle ülesande usaldada professionaalile ja vaagid nüüd endamisi, milline on üks hea kinnisvaramaakler ning mille põhjal tema pädevust ja sobivust hinnata, siis loe edasi.
Suvi on meie kliimavöötmes kinnisvara müümiseks ja ostmiseks igati hea ja ka aktiivne aeg. Ja polegi otseselt vahet, kas oled parasjagu müüja või ostja rollis – siin on 7 kinnisvara omadust ehk rida nüansse, mida tasub müüjana esile tõsta ja ostjana igal juhul väärtustada. Järgnevad ideed on seega mõtteaineks mõlemile.
Me pakume kodutunnet. See saab tekkida hetkel, kui päriselt oma koju sisse astud. Äratundmine ja rõõm, mis paistab koduostja silmades, kui ta on leidnud oma õige pesa – see on meie edasiviiv jõud.